Pokračujte v prohlížení

Další alba autora

Podobná alba

Jestli se vám album líbí...

Také album můžete sdílet

Citlivý obsah

Toto album může mít nevhodný obsah.
Vstupem potvrzujete, že je vám více než 18 let
a souhlasíte s Pravidly obsahu pro dospělé.

Vstoupit do alba
Opustit album
TIP Chcete-li pohodlně zobrazovat alba s citlivým obsahem bez nutnosti potvrzení,
povolte si tuto funkci v nastavení. Zjistěte více o obsahu pro dospělé.
Spustit prezentaci Zastavit
TIP Změny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotkuvideo tak objeví více lidí.
Lubenec - památník , Libyně - kostel, Vochlická rozhledna ,Nohořečice - kostel, Horní a Dolní Záhoří
Komentáře Přidat
Lubenec - památník , Libyně - kostel, Vochlická rozhledna ,Nohořečice - kostel, Horní a Dolní Záhoří
Obsah pokračuje za reklamou
Pokračujte dolů pro další obsah

Odstranění fotek a videí z alba

Vyberte všechny fotky či videa, které chcete smazat a potvrďte akci.

Název

Lubenec - památník , Libyně - kostel, Vochlická rozhledna ,Nohořečice - kostel, Horní a Dolní Záhoří

Popis

V Libyni je zajímavý gotický kostel Sv.Jiljí z r. 1338 . Během svého trvání zažil plundrování několika vojsky, ale tak jak se zachovali lidé v 50 - 80.letech min.stol. to nezažil. Kostel byl v totální demolici . Sebrala se parta skvělých lidí a začala provádět opravu a záchranu kostela. Rekonstrukci provádí sdružení Za záchranu kostela S.Jiljí . V opravách pomáhá i blízký nápravný ústav v Drahonicích - odsud sem vede silnička a prakticky sem Vás navede Vochlická rozhledna na blízkém kopečku . V kostele jsou zajímavé klenby a unikát - dvojité gotické okénko v čele oltáře . Hřbitov začíná být též upravován a náhrobky jsou pěkně pietně s úctou vyzdviženy a srovnány. Od kostela se jde po žluté asi 1 km do vrchu až k samotné rozhledně . Výška kopce 435 m , s rozhlednou 449 m . Postavena r.1881 klubem lubeneckých turistů za přispění hraběte Lažaneckého . Je postavena jako slepenec z červeného pískovce , křemence , čediče a cihel. Tato rozhledna byla též ve velmi katastrofálním stavu a byla opravena v letech 2007 - 2010 též sdružením Za záchranu kostela Sv.Jiljí v Libyni.

Pomník se nachází za městem Lubenec na poznávacím okruhu - stezce - tabule č.3. Pstaven na Hůrce - Harkaperku , skalní ostroh nad Lubeneckým rybníkem / hezký /. Postaven r.1923 stavitelem Ignácem Starkem a architektem Janem Adolfem Mayerem . Velká socha rytíře s deskami . V roce 1945 odstřelena . Zbytky se válely kolem a část spadla do rybníka . V r.2008 za snahy Judr. Milana Snopka byly 3 kusy vyzdviženy a pietně složeny do nového památníku . Vedle paradoxně památník Rudé armádě. Bohužel ani dnes se pomník nevyhnul zlobě - seznam padlých byl rozkopán .
Výskyt teplomilných rostlin , hadů a ještěrek.

Obec Nahořečice se nachází cca 3,5 km od Valeče a je umístěna na pěkné vyvýšenině . Nachází se zde kostel Sv.Václava - stál tu kostel z r. 1359 , ten byl přestavěn v 18.stol novým kostelem . Německý hřbitov pietně upraven na Památník občanů postižených katastrofami 20. století / pěkně kulantně řečeno , že?/. Náhrobky srovnány do jednoho velkého kříže. U kostela bývalá německá škola z níž je dnes pěkný penzion / jediný slušný v dalekém okolí - nutno volat a objednat se telefonicky /. Vedle kostela zajímavý vrch - kamenné zdi - tvrziště / nenašel jsem zmínky /. Žije tu prý jen 11 obyvatel.
zajímavost - do obce byly zvány mnohačetné rodiny z Německa s příslibem půdy a vzdělání dětí . Proto německá škola a hroby. Obec pak celá po válce , včetně obcí v okolí vysídlena. Pod obcí nový rybník , u něho 2 staré původní sklepy u potoka.

Malá osada Dolní a Horní Záhoří se nachází na silnici - cyklostezce z Valeče do Lubence . Osada není značena a najdete ji jen podle odbočky ze silnice u hezké cestní kapličky s vyřezávanou madonkou s dítětem / viz foto /. Osada sestává jen z několika domků a dělí se na Horní a Dolní Záhoří . Obec původně německá a dbalo se tu aby obyvatelé byli němci . Největší velkostatkář si sem zval rodiny s mnoha dětmi z Německa a dával jim pozemky. Staral se aby v okolí žili samí němci a aby škola v Nahořečicích /dnes pěkný penzion, obec vedle / byla plně německá.
Zajímavosti - domeček na foto byla dříve hospoda . Kamenná terasa při vjezdu do obce byl dříve vyhlášené místo na tancovačky /dnes plně zarostlé/. V obci byly cesty dříve obroubeny krásnými vyhlášenými záhony růží / dnes zarostlé vegetací /.V obci značena ulice U pěti psů / dobří lidé se zde starostlivě starají o pejsky - jeden majitel tu dost trápil psy /.

Období

21.3.2003

Statistiky

  • 44 fotek
  • - zobrazení
  • 0 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Veřejné album

Vidí všichni lidé.

Skryté album

Vidí pouze lidé, kteří znají přesnou adresu alba.

Zakódované album

Vidí pouze lidé, kteří zadají kód, který nastavíte.

Nahlásit album
Reklama

Další alba autora

Podobná alba