Lubenec - památník , Libyně - kostel, Vochlická rozhledna ,Nohořečice - kostel, Horní a Dolní Záhoří
Obsah pokračuje za reklamou
Pokračujte dolů pro další obsah
Album zobrazuje pouze fotky a videa ( z ). - zrušit filtraci.

Odstranění fotek a videí z alba

Vyberte všechny fotky či videa, které chcete smazat a potvrďte akci.

Název

Lubenec - památník , Libyně - kostel, Vochlická rozhledna ,Nohořečice - kostel, Horní a Dolní Záhoří

Popis

V Libyni je zajímavý gotický kostel Sv.Jiljí z r. 1338 . Během svého trvání zažil plundrování několika vojsky, ale tak jak se zachovali lidé v 50 - 80.letech min.stol. to nezažil. Kostel byl v totální demolici . Sebrala se parta skvělých lidí a začala provádět opravu a záchranu kostela. Rekonstrukci provádí sdružení Za záchranu kostela S.Jiljí . V opravách pomáhá i blízký nápravný ústav v Drahonicích - odsud sem vede silnička a prakticky sem Vás navede Vochlická rozhledna na blízkém kopečku . V kostele jsou zajímavé klenby a unikát - dvojité gotické okénko v čele oltáře . Hřbitov začíná být též upravován a náhrobky jsou pěkně pietně s úctou vyzdviženy a srovnány. Od kostela se jde po žluté asi 1 km do vrchu až k samotné rozhledně . Výška kopce 435 m , s rozhlednou 449 m . Postavena r.1881 klubem lubeneckých turistů za přispění hraběte Lažaneckého . Je postavena jako slepenec z červeného pískovce , křemence , čediče a cihel. Tato rozhledna byla též ve velmi katastrofálním stavu a byla opravena v letech 2007 - 2010 též sdružením Za záchranu kostela Sv.Jiljí v Libyni.

Pomník se nachází za městem Lubenec na poznávacím okruhu - stezce - tabule č.3. Pstaven na Hůrce - Harkaperku , skalní ostroh nad Lubeneckým rybníkem / hezký /. Postaven r.1923 stavitelem Ignácem Starkem a architektem Janem Adolfem Mayerem . Velká socha rytíře s deskami . V roce 1945 odstřelena . Zbytky se válely kolem a část spadla do rybníka . V r.2008 za snahy Judr. Milana Snopka byly 3 kusy vyzdviženy a pietně složeny do nového památníku . Vedle paradoxně památník Rudé armádě. Bohužel ani dnes se pomník nevyhnul zlobě - seznam padlých byl rozkopán .
Výskyt teplomilných rostlin , hadů a ještěrek.

Obec Nahořečice se nachází cca 3,5 km od Valeče a je umístěna na pěkné vyvýšenině . Nachází se zde kostel Sv.Václava - stál tu kostel z r. 1359 , ten byl přestavěn v 18.stol novým kostelem . Německý hřbitov pietně upraven na Památník občanů postižených katastrofami 20. století / pěkně kulantně řečeno , že?/. Náhrobky srovnány do jednoho velkého kříže. U kostela bývalá německá škola z níž je dnes pěkný penzion / jediný slušný v dalekém okolí - nutno volat a objednat se telefonicky /. Vedle kostela zajímavý vrch - kamenné zdi - tvrziště / nenašel jsem zmínky /. Žije tu prý jen 11 obyvatel.
zajímavost - do obce byly zvány mnohačetné rodiny z Německa s příslibem půdy a vzdělání dětí . Proto německá škola a hroby. Obec pak celá po válce , včetně obcí v okolí vysídlena. Pod obcí nový rybník , u něho 2 staré původní sklepy u potoka.

Malá osada Dolní a Horní Záhoří se nachází na silnici - cyklostezce z Valeče do Lubence . Osada není značena a najdete ji jen podle odbočky ze silnice u hezké cestní kapličky s vyřezávanou madonkou s dítětem / viz foto /. Osada sestává jen z několika domků a dělí se na Horní a Dolní Záhoří . Obec původně německá a dbalo se tu aby obyvatelé byli němci . Největší velkostatkář si sem zval rodiny s mnoha dětmi z Německa a dával jim pozemky. Staral se aby v okolí žili samí němci a aby škola v Nahořečicích /dnes pěkný penzion, obec vedle / byla plně německá.
Zajímavosti - domeček na foto byla dříve hospoda . Kamenná terasa při vjezdu do obce byl dříve vyhlášené místo na tancovačky /dnes plně zarostlé/. V obci byly cesty dříve obroubeny krásnými vyhlášenými záhony růží / dnes zarostlé vegetací /.V obci značena ulice U pěti psů / dobří lidé se zde starostlivě starají o pejsky - jeden majitel tu dost trápil psy /.

Období

21.3.2003

Statistiky

  • 44 fotek
  • - zobrazení
  • 0 se líbí

Nastavení

Veřejné album

Vidí všichni lidé.

Přístupné pouze pro 18+

Vidí pouze lidé, kteří potvrdí svou plnoletost pro zobrazení obsahu 18+.

Skryté album

Vidí pouze lidé, kteří znají přesnou adresu alba.

Zakódované album

Vidí pouze lidé, kteří zadají kód, který nastavíte.

Nahlásit album
Reklama

Další alba autora

Podobná alba

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí...

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout
znovu

Také album můžete sdílet

Spustit prezentaci Zastavit
TIP Změny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotkuvideo tak objeví více lidí.
Lubenec - památník , Libyně - kostel, Vochlická rozhledna ,Nohořečice - kostel, Horní a Dolní Záhoří
Komentáře Přidat